EN RU UA

Лідери зеленої енергетики у 2020 році

Лідери зеленої енергетики у 2020 році

Лідери зеленої енергетики у 2020 році

Більш як 30 років європейські країни активно розвивають альтернативну енергетику. У 2020 році вітрова, сонячна, гідроенергетика та біоенергетика виробили понад 40% електроенергії у 27 країнах ЄС. Серед них найкращі результати показали такі країни як Швеція, Фінляндія, Данія, Польща та Іспанія.

Швеція є одним із лідерів країн Європи по переходу на відновлювальну енергетику. Уряд Швеції почав активно стимулювати будівництво гідростанцій, яких сьогодні понад 2000, а також видобуток біомаси для виробництва електроенергії. Щоб стимулювати підприємців до будівництва гідроелектростанцій, уряд зобов’язався відшкодовувати 15% від вартості їх будівництва, а також підтримати субсидіями виробників тепла з біопалива, позбавивши їх необхідності платити вуглецевий податок (168 дол. за тонну СО2), яким у Швеції обкладені всі тепло й енерго- виробники, які працюють на викопному паливі. І ключову роль у виробництві зеленої енергії посідає вітрова енергетика, яка забезпечує більшу частину вироблення електроенергії в країні, на сьогодні встановлена потужність вітроенергетики перевищує 7 ГВт. За оцінками агентства Energimyndigheter, виробництво електроенергії у Швеції виросте до 160 ТВт-год на рік і зможе експортувати приблизно 20 ТВт на рік. Якщо будуть втілені всі плани, то частка ВДЕ у виробництві електроенергії досягне 100% до 2040 року. На кінець 2020 року частка відновлювальної електроенергії у валовому кінцевому споживанні досягла 57,4%.

Також одним із лідерів в зеленій енергетиці стала Фінляндія, частка електроенергії з відновлювальних джерел досягла показників в 43%, на друге місце вийшло виробництво енергії з деревини 28%, але цей напрямок досить вразливий через часткову залежність від постачання деревини з Росії. Третє місце займає атомна енергетика 18%, а використання вугілля навпаки впало до 20% і торфу до 8%.

Після того як в період з 2019 року по 2020 рік було запущено 80 нових вітроелектростанцій вироблення електроенергії зросло на 3%. У найближчі роки Фінляндія планує ще збудувати вітрові електростанції загальною потужністю до 1010 МВт. За результатами 2020 року Фінляндія займає друге місце після Швеції по виробництву зеленої енергетики.

На сьогодні Данія серед країн Європи є рекордсменом з виробництва вітрової енергії, ще у 2017 році вона досягла показнику в 43% від загальної енергетики, а на кінець 2020 року досягла показника в 50%. В планах до 2035 року повністю перейти на відновлювальну енергетику та ввести заборону на спалювання вугілля та нафтопродуктів на тепло і електростанціях. Також у 2020 році розпочалося активне будівництво трьох офшорних вітроелектростанцій загальною потужністю 2,4 ГВт.

Значних успіхів у 2020 році досягла Іспанія, яка виробила 43,6% своєї електроенергії за допомогою ВДЕ, а вугільні електростанції навпаки зменшили виробництво на 60% в порівнянні з 2019 роком.

На початок грудня іспанські електростанції виробили 109 269 ГВт-год відновлюваної електроенергії, що на 11,6% більше, ніж у 2019 році. Головними умовами, що сприяли збільшенню виробництва електроенергії стали, сприятливі погодні умови та значне збільшення встановлених потужностей відновлювальних джерел енергії.

Цього року Іспанія додала 2706 МВт нових вітряних і сонячних потужностей і скоротила на 3 486 МВт з викопного палива, основою якого є вугільні електростанції. Нині загальні встановлені генеруючи потужності Іспанії становлять 109 674 МВт, з них 53% складають відновлювальні джерела енергії.

В той час як попит і виробництво електроенергії впали в країнах ЄС до 7% через COVID-19, виробництво зеленої енергії навпаки зросло до 11%. Так в Іспанії з часткою 21,7% займають вітряні електростанції, які є найбільшим виробником у відновлювальної енергетики та є другими після атомної енергетики в загальному виробництві. Також значно збільшили своє виробництво сонячні установки які досягли частки в 6,1%.

Але не всім країнам вдається досягнути таких результатів, найнижчі частки ВДЕ були зафіксовані в Люксембурзі, Мальті, Бельгії і Нідерландах.