UA RU EN

Динаміка розвитку відновлювальної енергетики в Україні та світі

Динаміка розвитку відновлювальної енергетики в Україні та світі

Динаміка розвитку відновлювальної енергетики в Україні та світі

Світовий банк у випуску RISE (Regulatory Indicators for Sustainable Energy — Нормативні показники сталого розвитку) наводить дані щодо розвитку відновлювальної енергетики за 2018 рік. В ньому мова йде про “зелену зону” – рейтинг країн, котрі через державні та фінансові механізми стимулюють розвиток відновлювальної енергетики. При оцінці показника RISE враховують:

  • правовий та нормативний механізми відновлювальної енергетики в країні;

  • планування щодо розширення відновлювальної енергії;

  • доступність і рівень фінансової підтримки та політики стимулювання розвитку відновлювальної енергії;

  • підключення до електромережі та використання;

  • моніторинг за викидами парникових газів.

     За результатами розрахунків, країни Азії та Європи випереджають інші держави за рівнем показника RISE. П’ятірка лідерів — Німеччина, Великобританія, Швейцарія, Індія та Франція. Україна не увійшла до “зеленої зони”, але зайняла шосту сходинку в “жовтій зоні” з показником RISE в 63%. Щоб потрапити у “зелену зону” значення RISE має бути ≥ 67. Останніми серед країн за рівнем стимулювання зеленої енергетики є Південний Судан, Вануату та Сомалі.

    Згідно з офіційними даними дослідницької організації Bloomberg New Energy Finance, відновлювальна енергетика в Україні та у світі розвивається дуже швидкими темпами. Про це говорять цифри.

1. За 2018 рік в Україні встановили понад 813 МВт потужностей зеленої енергетики. Це у 2,7 рази більше ніж в 2017 році, коли цей показник був на рівні 300 МВт.

2. За офіційними даними Державного агентства та енергозбереження України, за минулий рік ввели в експлуатацію:

– 646 МВт промислових СЕС та 70 МВт СЕС домашніми господарствами;

– 68 МВт вітрових електростанцій;

– 25 МВт об’єктів, що працюють на біомасі та біогазі;

– 4 МВт малих гідроелектростанцій.

На початок 2019 року в Україні функціонує 2240 МВт потужностей чистої енергії.

3. За 2018 рік в українську зелену енергетику було інвестовано 2,4 млрд доларів США. Це в 15 (!) разів більше, ніж за 2017 рік.

4. Обсяг інвестицій у відновлювальну енергетику у світі за 2018 рік склав 332,1 млрд доларів США. Хоча сума і велика, але це на 8% менше ніж за минулий рік. Але вже п’ятий рік поспіль інвестиції в зелену енергетику перевищують 300 млрд доларів США.

5. Найбільше фінансових надходжень отримав Китай — 100,1 млрд доларів США. На другому місці країни Європи — 74,5 млрд, а третя сходинка за Сполученими Штатами — 64,2 млрд доларів США.

6. Значні зміни торкнулись сонячної енергетики: обсяг інвестицій скоротився на 24% і склав 130,8 млрд доларів США. Це обумовлено зниженням вартості виготовлення та встановлення фотоелектричних панелей. Але скорочення обсягу фінансування не завадило збільшити потужність встановлених СЕС до 109 ГВт (на кінець 2017 року в світі потужності СЕС були на рівні 99 ГВт).

7. Привабливою для інвесторів стала офшорна вітрова енергетика: в неї інвестували 25,7 млрд доларів США. Це на 14% більше, ніж у 2017 році. Тільки в одну офшорну вітроелектростанцію в Північному морі Moray Firth East array потужністю 950 МВт інвестували понад 3,3 млрд доларів. А для будівництва 13 офшорних ВЕС в Китаї виділили 11,4 млрд доларів.

8. Інвестиції в наземні вітрові електростанції збільшились на 2% і склали 100,8 млрд доларів США. Для вітроелектростанцій Enel Green Power (ПАР) потужністю 796 МВт та Rush Creek (США) потужністю 600 МВт виділили 1,4 та 1 млрд доларів, відповідно.

9. Обсяг інвестицій для сектору, що генерує енергію з біомаси та біогазу, збільшились і склали 9,3 млрд доларів.

10. Відмічається суттєве скорочення інвестицій в малу гідроенергетику. За 2018 рік малі ГЕС отримали на 50% (1,7 млрд доларів) менше грошових коштів.

    Україна успішно розвиває відновлювальну енергетику. В Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля зареєстровано кілька десятків справ з будівництва вітрових електростанцій. А ухвалення системи проведення “зелених” аукціонів підвищить конкурентність серед виробників електроенергії та сприяє залученню інвестицій.

   Наша компанія займається проектуванням вітрових електростанцій та проведенням оцінки впливу на довкілля. Зокрема, як член Української Вітроенергетичної Асоціації (УВЕА), ми маємо змогу залучати досвідчених та кваліфікованих спеціалістів вітроенергетичного сектору України.