UA RU EN

ДБН В.2.2-40:2018. Зміни та доповнення.

ДБН В.2.2-40:2018. Зміни та доповнення.

ДБН В.2.2-40:2018. Зміни та доповнення.

До кінця 2021 року Міністерство розвитку громад та територій має затвердити оновлений ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Станом на червень 2021 року проєкт проходить другу редакцію та знаходиться на доопрацюванні. Нормативний документ є важливим для використання у сферах проєктування, будівництва нових та реконструкції, реставрації, капітального ремонту та технічного переоснащення існуючих будинків, будівель та споруд, що спрямоване на врахування потреб маломобільних груп населення (МГН).

Зміни стосувалися різних розділів чинного видання державних будівельних норм. Вимоги норм є обов’язковими для виконанням усіма юридичними та фізичними особами України, крім індивідуальних житлових будинків, тобто відноситься до житлових будинків та приміщень, зон обслуговування відвідувачів у громадських будівлях і спорудах, облаштування робочих місць тощо.

Так, наприклад, доповнення стосувалися розділу 4 п.4.1, де було надано роз’яснення що відноситься до основних заходів розумного пристосування (внесення модифікацій та коректив при пристосуванні будівель та робочих місць). У розділі 5 п.5.3.3 раніше завданням на проєктування визначалася необхідність підігріву поверхні пандусу, улаштування навісу або укриття. У новій редакції завдання на проєктування визначає лише необхідність підігріву поверхні пандусу, а влаштування навісу на зовнішніх пандусах став рекомендаційним.

Спрощення деяких пунктів нормативного документу є результатом модернізації сучасних технологій: пандуси можуть бути замінені підйомними пристроями або ліфтами, фарбування поверхонь в контрастні кольори для людей з інвалідністю по зору, застосування альтернативних шляхів руху з приміщення МГН з відповідним позначенням піктограми Міжнародного символу доступності.

Що стосується житлових будинків, то розміщення квартир для МГН рекомендовано розміщувати на нижчих поверхах будинків без збільшення загальної площі квартири. Раніше розміщення було запропоноване лише на першому поверсі зі збільшення площі квартири на 12 м3.

Врахування вимог ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення» варто продовжити вдосконалювати, імплементуючи досвід європейських та американських практик. Так, наприклад, у Британії є норма, яка може бути застосована при оцінці доступності та відкритості для житлових будівель – Lifetime Home – підхід до інклюзивного проектування для оптимізації доступності дому та його майбутньої пристосованості.