EN RU UA

Глибока переробка зерна кукурудзи в Україні

Глибока переробка зерна кукурудзи в Україні

Глибока переробка зерна кукурудзи в Україні

На міжнародному аграрному ринку зерно є стратегічно важливим товаром. Найпопулярнішими з зернових культур є пшениця, ячмінь та кукурудза.

За даними 2019/20 р. Міністерства сільського господарства США (USDA), Україна займає 2 місце у рейтингу лідерів з виробництва ячменю, 4 місце – кукурудзи, 5 місце – пшениці. Розподіл зернових культур в Україні станом на ці ж роки складав 21,6 млн. т внутрішнього використання, 56,7 млн. т склав експорт, 4,7 млн. т залишки. Так, доля експорту зерна від загального об’єму за 10 років зросла майже на 46%.

Які ризики зернового ринку в Україні? Основними з них є:

  • Не стабільність світового ринку, зміна курсу валют, балансу попиту/пропозиції, торгівельних війн, санкцій тощо.
  • Ціни в державі напряму залежать від цін зерна на світовому ринку, тому також є нестабільними.
  • Об’єм експорту зерна складає близько 70% від загального врожаю, що призводить до виснаження родючих земель.
  • Стабільність внутрішнього зернового ринку забезпечує переробна галузь, проте існуючі потужності збереження та транспортування зерна не відповідають потребам зернового ринку.

Так, наприклад, етапи глибокої переробки зерна кукурудзи мають включати в себе:

  1. Очистку, сушіння, зберігання зерна (елеваторне виробництво) кінцевим результатом якого є отримання кондиційного зерна (сировина для подальшої переробки).
  2. Вилучення з зерна його хімічних інгредієнтів призводить до отримання з нього основного продукту – крохмаль, і супутні продукти. Кукурудза добре підходить як корм для усіх видів тварин та птиці.
  3. При подальшій переробці крохмалю отримують глюкозу, глюкозно-фруктозні сиропи.
  4. Наступна стадія переробки – ферментація сиропів. Можна отримати: органічні кислоти і амінокислоти, дріжджові екстракти, кормові ферменти і багато інших продуктів. Також на тлі зростання цін на енергоресурси зріс інтерес до використання зерна кукурудзи як матеріалу для виготовлення біоетанолу.

Таким чином, проектування складів, зерносховищ та овощесховищ має забезпечити якісне та довготривале зберігання зернових культур. Тому перший етап глибокої переробки зерна – елеваторне виробництво – виконує функцію заготівельного підрозділу, так як на них зберігається висушене та очищене зерно. Також є можливим реконструювання для багатьох елеваторів старої споруди. Залежно від обсягу річної програми підприємства по глибокій переробці, зерно для виробництва можна заготовлювати і зберігати.

Вимоги до земельної ділянки і її інфраструктури, для реалізації проекту будівництва підприємства по глибокій переробці зерна має враховувати наступне:

  • Площа необхідної земельної ділянки залежить від передбачуваного річного обсягу переробки зерна і продукції, що буде отримуватись в процесі виробництва та визначається проектом.
  • Величина санітарної зони майбутнього підприємства визначається проектом, в залежності від продукції, що випускається.
  • Наявність під’їзної автомобільної дороги з твердим покриттям і хорошої якості з виходом на автодорогу не нижче регіонального рівня.
  • Наявність залізничної гілки з виходом на залізничну станцію. При мінімальному обсязі виробництва (100 тис. т по сировині), щоденний трафік 7-9 вагонів і більше.
  • Наявність газової магістралі високого тиску.
  • Для забезпечення мінімального об’єму виробництва (100 тис. т зерна на рік) по глибокій переробці зерна, необхідне приєднання до електромереж, потужністю від 8 МВт.
  • Для виробництва також потрібна вода, потрібний обсяг якої визначається проектом. Необхідна територія з можливістю розміщення на ній глибинних свердловин з водоносним горизонтом.

Вищеперераховані фактори впливають на капіталовкладення та майбутні експлуатаційні витрати. При їх вивченні, можуть виникнути різні альтернативні рішення щодо будівництва.

Проектувальник повинен враховувати технічну та економічну доцільності систем та варіантів, які він пропонує. Для цього, йому потрібно мати вагомий досвід у сфері проектування. Проектна група нашої компанії пропонує якісне проектування складів та зерносховищ різної складності.