Сучасний стан відновлювальних джерел енергії (ВДЕ)
За даними УВЕА (Українська вітроенергетична асоціація), за час дії воєнного стану в Україні, обсяги «зеленої» генерації скоротилися на 80% для ВЕС та на 30% для СЕС. У листі-звернені до Міністра енергетики України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 28 вересня 2022 року було зазначено прохання посприяти розгляду законопроекту №8191 (надано для ознайомлення 10 листопада). Законопроектом передбачається продовження строку введення в експлуатацію об’єктів відновлюваної енергетики за договорами купівлі-продажу електроенергії за “зеленим” тарифом до 31 грудня 2024 року. У свою чергу, це дозволить добудувати від 300 до 500 МВт потужності “зеленої” енергетики, а також виконати вимоги, вказані у Директиві 2009/28/ЄС та Директиві (ЄС) 2018/2001 щодо систем видачі, обігу і погашення гарантій походження та забезпечити її функціонування.
За даними Міністерства енергетики станом на липень 2022 року на території України було пошкоджено чи знищено близько 30 % потужностей сонячної енергетики. Воєнний стан зумовив підвищення попиту для домашніх станцій з ВДЕ у 10 разів, для промислових об’єктів – 4-5 разів. 13 грудня 2022 року Україна підписала з Міжнародним енергетичним агентством (МЕА) спільну робочу програму на 2 роки з метою відновлення української енергосистеми після руйнувань. Основними напрямками стали: безпека енергетичної системи, енергозбереження, низьковуглецевий водень, відновлювані джерела енергії, біогази, а також робота з даними та статистикою. МЕА у досліджені «World Energy Outlook 2022» від 6 грудня 2022 року зазначає, що розвиток ВДЕ у інших країнах різко зросте, та розглядає три сценарії розвитку: державної політики (STEPS), оголошених зобов’язань (APS), нульових викидів до 2050 року (NZE). Станом на 6 грудня 2022 року на низьковуглецеві джерела енергії припадає близько 40% виробництва електроенергії (30% ВДЕ, 10% атомна енергетика). До 2030 року за сценарієм STEPS сукупна частка ВЕС та СЕС у структурі електроенергії становитиме 45%, за сценарієм APS – 60%. ЄС надає перевагу наземним та офшорним електроенергетичним системам, що у 2050 році становитимуть за сценарієм STEPS – понад 40% від загального обсягу виробництва, за сценаріями APS та NZE – понад 50%. За сценарієм NZE, ВДЕ стане основою світової електроенергетики. За результатами опитування британської юридичної фірми Ashurst, основним фактором у впроваджені ВДЕ стали інвестиції приватних компаній та банків, а не державне фінансування.
Нагадуємо, що компанія MCL є членом УВЕА, що дозволяє залучати до процесу розробки проекту ВЕС найкращих спеціалістів вітроенергетичного сектору України та надає повний спектр послуг девелопменту об’єктів вітроенергетики.