RU UA EN

Проєктування та будівництво житлових комплексів

Проєктування та будівництво житлових комплексів

Проєктування та будівництво житлових комплексів

З початку ведення воєнного стану на території України, при виборі нового житла з’явилися нові критерії, що призвели до перегляду вимог при проєктуванні та будівництві житлових комплексів. Одним з головних критеріїв стала наявність бомбосховища та фактор близькості розташування до об’єктів інфраструктури, лісопаркових зон. Наразі, ринок житла не є активним, проте для подальшої реалізації проєктів, розглянемо зміни, що уже відбулися.

10 жовтня 2022 року набрав чинності Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», де одними з основних вимог стали:

  • забудовник не зможе продавати квартири, не маючи дозвільних документів та всіх умов для добудови об’єкта, що є головним при реєстрації квартири у реєстрі речових прав Мін’юсту як окремого об’єкту майнових прав;
  • забудовник зобов’язаний під’єднати будинок до інженерних мереж на постійній основі перед введенням будинку в експлуатацію.

Згодом, 24 жовтня, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій». Тепер забудовники зобов’язані проєктувати і споруджувати бомбосховища (або укріплені підземні паркінги) в кожній новій будівлі, а також виконувати умови їх утримання. Згідно з законом, будівництво укриттів або споруд подвійного призначення має бути передбачене для:

  • будинків від 5 поверхів;
  • багатоповерхових житлових комплексів з постійним перебуванням в них понад 50 чоловік;
  • інші об’єкти будівництва, визначені переліком Кабінету Міністрів України.

Проєктування бомбосховищ має здійснюватися на принципах безбар’єрності та доступності для маломобільних груп населення. Сама  процедура передачі земельної ділянки для розміщення таких об’єктів цивільного захисту була спрощена. Орган державного архітектурно-будівельного контролю відтепер може відмовити у видачі сертифікату про готовність будівлі до експлуатації, якщо забудовник не завершить роботи з обладнання бомбосховища. Такі захисні укриття обов’язково включають у себе наявність вентиляції, електропостачання, генератору енергії, окремим запасним виходом та санітарно-технічною зоною з відповідною розрахованою площею до загальної чисельності проживаючих у будинку.

Щодо відновлення житлових будинків та інфраструктури, що були зруйновані або пошкоджені під час проведення воєнних дій, ще на початку квітня був прийнятий за основу проєкт №7198  «Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російською Федерацією».

Наразі проєктування захисних споруд цивільного захисту (бомбосховищ) регламентується:

  • ДБН Б.1.1-13:2021 «Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях»
  • ДБН В.1.2-4:2019 «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони»
  • ДБН А.3.1-9:2015 «Захисні споруди цивільного захисту. Експлуатаційна придатність закінчених будівництвом об`єктів»
  • ДБН В.2.2-5-97 «Будинки та споруди. Захисні споруди цивільного захисту».