КОМАНДА ЕКОЛОГІВ MCL ПРОВОДИТЬ ОРНІТОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НА РІЗНИХ ЛОКАЦІЯХ УКРАЇНИ
Саме у весняний та літній періоди активізується проведення орнітологічних досліджень на місцях, адже у птахів відбувається сезон розмноження, а їх популяція якраз зазвичай досягає максимуму. Це дозволяє найдетальніше дослідити схеми і шляхи їх міграції (переміщення), місця їх гніздування (що дуже важливо для вибору території будівництва майбутньої електростанції), а також загалом вивчити поведінку і здоров’я як популяції, так і середовища її існування. Саме цілого середовища! Адже будь-які зміни в поведінці популяції у весняно-літні періоди можуть чітко сигналізувати, наприклад, про рівень забруднення, втрату біорізноманіття або ж будь-які інші наслідки зміни клімату чи людської діяльності.
В рамках орнітологічних досліджень, команда наших екологів уважно визначає і надає статус кожному виявленому на території виду – гніздовий, кочуючий, мігруючий чи осілий. Також, дослідники визначають чисельність птахів – рідкісний, малочисельний чи звичайний, оскільки кожен вид має свій охоронний статус. Досліджуючи міграції птахів, ми визначаємо також погодні умови, напрямок прольоту, висоту і час прольоту, де особлива увага надається рідкісним видам.
Наша команда здійснює спостереження регулярно щоб зібрати вичерпну інформацію за усі сезони, тобто щонайменше 1 повний рік до будівництва генеруючого об’єкту, що відповідає передовим міжнародним нормам і практикам. Для досліджень ми використовуємо дві методики — маршрутні та точкові обліки птахів, що дає можливість підготувати план управління як коротко-, так і довгостроковими наслідками і ризиками. Для цього працюють фахівці різних зоологічних напрямків – орнітологи, теріологи, герпетологи, ентомологи, ботаніки і іхтіологи.
Сергій Домашевський, орнітолог MCL, який наразі проводить дослідження на території гірської полонини Руна, що на Закарпатті, поділився проміжним результатом своїх спостережень: «Гніздова орнітофауна на даній локації дуже невелика і налічує трохи більше десяти видів. Під час міграцій чисельність видів зростає на декілька порядків, майже всі вони проходять цю полонину транзитно, перш за все, через її високе розташування в горах. Враховуючи це, можу попередньо стверджувати, що розбудова вітрової генерації конкретно на цій полонині не несе загрози для життя і існування місцевих видів птахів».
_________
Орнітологічні дослідження є невід’ємною частиною оцінки впливу на довкілля (ОВД), яка має бути здійснена обов’язково для кожного вітроенергетичного проєкту. У випадку якщо будівництво вітрової електростанції не несе вагомої загрози для місцевої флори та фауни, такий проєкт отримує від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Висновок, який фактично «надає дозвіл» на будівництво вітрової електростанції на конкретній локації. Додатково у Звіті з ОВД також визначаються стратегії і заходи з пом’якшення інших потенційних впливів на місцеву флору та фауну, а також дії із покращення умов її існування. MCL – є компанією, яка спеціалізується на проведенні ОВД вже протягом 13 років і, яка об’єднує команду із професійних та досвідчених фахівці різних зоологічних напрямків, деякі з яких володіють докторськими науковими ступенями.