UA RU EN

Скорочення санітарно-захисної зони

Скорочення санітарно-захисної зони

Скорочення санітарно-захисної зони

Санітарно-захисна зона (СЗЗ) – це територія навколо об’єктів виробництва, призначена для захисту житлових та громадських будівель, зон відпочинку, курортно-рекреаційної місцевості від можливого шкідливого впливу на здоров’я людини. Встановлення санітарно-захисної зони є обов’язковим для всіх об’єктів підприємницької діяльності, що можуть бути джерелом негативного впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей. Також СЗЗ розглядається як територія з особливим режимом та порядком використання (обмеження в експлуатації для скорочення впливу хімічних та фізичних факторів на атмосферне повітря).

Під час роботи над проектом СЗЗ та проведенням санітарно-епідеміологічної експертизи для встановлення розмірів СЗЗ об’єктів виробництва вживаються терміни та поняття, запроваджені законодавчими актами та санітарними нормами та правилами.   Розміри санітарно-захисної зони встановлюються та регулюються проектними документами, технологічними регламентами обладнання та державними нормативними актами. Розробка проекту СЗЗ може бути необхідна для підприємств на етапі будівництва та для діючих об’єктів підприємництва.

Основними об’єктами впливу на населення є: шум, вібрація, викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря та інші біологічні, хімічні, радіоактивні потенційно небезпечні об’єкти впливу. Встановлення санітарно-захисної зони відбувається так, щоб концентрація шкідливих речовин або рівнів шуму, вібрації на її межі не перевищувала гранично допустимі значення. Тобто, СЗЗ виступає в ролі захисного бар’єру, забезпечуючи збереження людського здоров’я та необхідний рівень безпеки під час постійної роботи потенційно небезпечного об’єкту. З метою захисту від шкідливого впливу та для більш ефективної затримки шкідливих речовин санітарно-захисну зону засаджують зеленими насадженнями та чагарниками, а зі сторони житлових забудов висаджують дерева.

Забороняється розміщувати в санітарно-захисній зоні житлові будинки, бази та зони для відпочинку, території садівництва, санаторіїв та котедж них комплексів, індивідуальні або колективні дачні дільниці, дитячі та спортивні майданчики, оздоровчі, лікувальні та дитячі установи, заклади освіти. Також в СЗЗ не допускається розміщення підприємств з виробництва лікарських препаратів та засобів, складських комплексів для зберігання речовин та матеріалів для фармакологічного виробництва, об’єктів харчової промисловості, склади для зберігання продовольчої сировини та продуктів харчування, об’єктів водопровідних споруд для питної води.

Не забороняється розміщувати в межах санітарно-захисної зони об’єкта промисловості: приміщення для працівників-вахтерів (але тривалістю не більше двох тижнів), нежитлові кімнати для аварійного персоналу, адміністративні та управлінські будівлі, дослідні лабораторії та конструкторські бюро, поліклініки, пральні та лазні, готелі, мотелі, гаражі та приміщення для індивідуального та громадського транспорту, депо, комунікації, газо- та нафтопроводи, лінії електропередач, свердловини, споруди для підготовки та зберігання технічної води, станції техобслуговування, автозаправні станції та каналізаційні станції. В сучасних умовах розвитку засобів та методів шумоізоляції та в умовах недостатнього місця для житлової забудови, кваліфікованими підприємствами забезпечуються можливість житлової забудови близько до об’єктів, що знаходяться в СЗЗ.

Зокрема, фахівцями компанії MCL було реалізовано можливість розміщення житлового комплексу ближче ніж 50 м від залізничної колії завдяки матеріалам, що обґрунтували можливість такого сусідства. Як один із прикладів необхідного скорочення санітарно-захисної зони має місце випадок: за роки простою в роботі свинарного комплексу в його близькості з’явилася житлова забудова. Новий власник свинарнику ввів в експлуатацію покинутий свинарний комплекс та за рахунок застосуванню сучасного європейського обладнання, яке допомогло зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та завдяки співпраці зі спеціалістами  компанії MCL вдалося досягти скорочення СЗЗ.

Фахівці ТОВ «еМСіеЛ» володіють  багаторічним досвідом в розробці індивідуальних проектних рішень, направлених на нівелювання впливу шкідливих чинників на людське здоров’я, та в об’єктивному обґрунтуванні можливості скорочення санітарно-захисної зони.