LEED чи BREEAM: який стандарт “зеленої” сертифікації обрати?
Будівництво енергоефективних будівель та зелена сертифікація набувають все більше популярності серед девелоперів та забудовників. Відомими та найпоширенішими на весь світ стандартами зеленої сертифікації є британський метод BREEAM та американський LEED. Обидва методи оцінки енергоефективності будівель мають високі стандарти та жорсткі критерії оцінки відповідності об’єкту вимогам стандартів. При виборі найбільш прийнятного стандарту необхідно бути обізнаним не тільки в методиці оцінювання, але й детально знати важливі аспекти об’єкта оцінювання. LEED та BREEAM мають відмінності в критеріях та процедурі оцінювання. Не кожен з них буде ідеальним для відповідного об’єкту. Що необхідно враховувати при виборі методу сертифікації будівель та будівництва та чи які відмінності між LEED та BREEAM?
Американський стандарт LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) «Супровід у сфері енергоефективного та екологічного проектування» оцінює проекти будівництва за такими критеріями: будівельні матеріали та ресурси, земельна ділянка, технічне оснащення будівлі для її безпечної експлуатації та транспортна доступність будівлі. Наприклад, ресурси та матеріали, що застосовуються у будівництві мають бути безпечними, сприятливими до навколишнього середовища та людей. При оцінці земельної ділянки враховується місце розташування об’єкта з огляду на його сферу діяльності та територія навколо об’єкту. Технічна оснащеність будівлі передбачає безпечність та дотримання правил експлуатації всіх інженерних систем та комунікацій. Також, система LEED оцінює систему водозабезпечення та економію води (наприклад, заощадити водокористування можна шляхом збору зливових вод та їхнього повторного використання). Сертифікація LEED є більш доцільною для промислових та виробничих об’єктів, де робиться акцент на енергоефективності та енергозбереженні будівлі. А стандарт LEED саме розроблений на оцінку системи енергоефективності або заходів для її підвищення. Але відмінною рисою методу оцінки LEED від схеми BREEAM є залучення аудитора по сертифікації ще на етапі розробки проекту. Залучення оцінювачів LEED на етапі будівництва, введення об’єкта в експлуатацію чи капітального ремонту не передбачається.
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) «Метод оцінки екологічної ефективності та рівня енерговитрат будівельних конструкцій» був першим методом добровільної екологічної сертифікації будівель. Вже пізніше американські вчені та дослідники розробили систему LEED на основі американських стандартів та цінностей. Відповідно до методу BREEAM оцінка будівель здійснюється на етапі проектування, будівництва, введення в експлуатацію чи капітального ремонту. Тобто, на відміну від LEED, методика оцінки BREEAM дозволяє здійснювати оцінку на будь-яких етапах «життєвого циклу» будівлі чи процесу будівництва. Таким чином, можна відмітити гнучкість британського методу сертифікації будівництва. Загалом, зелена сертифікація згідно BREEAM є більш доцільною та раціональною у використанні для офісних будівель, торговельно-розважальних комплексів, бізнес-центрів та житлових комплексів. Метод BREEAM хоч і висуває жорсткіші критерії для оцінки, але є більш гнучким, на відміну від схеми стандарту LEED.
Якщо Ви обираєте між BREEAM та LEED, то спершу варто детально вивчити проект або ж звернутись до досвідчених аудиторів та оцінювачів. В розпорядженні компанії MCL ліцензовані аудитори згідно системи LEED та BREEAM. Поряд з цим, компанія MCL має досвід в проведенні сертифікації відповідно до стандартів LEED та BREEAM .