Переваги та ключові проблеми обмеження використання споживання енергії в Україні
Програма EU4Energy – це чотирирічна ініціатива, яку очолює та фінансує Європейський Союз. У рамках цієї програми Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підготувало дорожню карту Harnessing Energy Demand Restraint in Ukraine 2021. Документ носить інформативний характер. У ньому представлений аналіз та пропозиції на основі міжнародного досвіду та практик для розробки ефективної політики та програм, які допомогли б реалізувати обмеження попиту (підвищення енергоефективності, зменшення імпорту енергії, покращення гнучкості та стійкість у енергетичному секторі країни в короткостроковій перспективі), підвищивши енергетичну безпеку України, економічну конкурентоспроможність та екологічні результати України.
Використання енергії в Україні загалом зосереджено в житловому, промисловому та транспортному секторах, на які в 2019 році припадало понад 80% загального кінцевого споживання енергії (промисловість та житловий сектор – 60%, транспорт – 20%). У той же час, якщо додати споживання централізованого опалення до загального кінцевого споживання енергії домогосподарствами, споживання природного газу населенням у 2018 році становив близько 15,4 млрд куб. м (140% річних потреб України в імпорті газу). Опалення приміщень є ключовим фактором споживання енергії в житлових приміщеннях. Таким чином, ці сектори мають найбільше споживання, тому є більш привабливими у впроваджені обмеження попиту на енергію.
Були визначені три ключові стратегічні цілі політики:
Основні методи використання обмеження попиту на енергію для контролю за дисбалансами енергетичної системи включають:
– Обмеження максимального навантаження, яке спрямоване на зменшення споживання електроенергії під час надзвичайних подій або періодів пікового споживання протягом дня, тижня або протягом сезонів, залежно від характеру та тривалості події.
– Зміщення навантаження, яке передбачає зняття тиску з енергетичних систем шляхом переміщення частини навантаження на непіковий період дня, тижня або сезону.
– Економія та енергоефективність, яка спрямована на постійне зниження загального рівня споживання енергії протягом тривалого часу.
Переваги обмеження попиту енергії:
Ключові проблеми у забезпеченні обмеження попиту:
Висновок. Енергетичне управління та інституційні механізми в Україні є відносно мінливими і суттєво змінилися за останні роки. Зокрема, Державне агентство з енергоефективності було включено до Міністерства енергетики. Консолідація їхніх політичних функцій та інших пов’язаних заходів може покращити узгодженість та координацію вироблення політики, пов’язаної зі стримуванням попиту, що може підвищити її ефективність з часом. Аналогічно, консолідація низки регуляторних функцій у НКРЕКП з 2014 року може покращити адміністрування регулювання, пов’язаного з енергетикою. Остання щорічна оцінка Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо національних органів влади України загалом оцінюється як позитивна.