Розвиток біоенергетики, а саме нарощення виробництва біогазу та біометану, сьогодні є одним з пріоритетних завдань для української енергетичної системи. Передумовою для цього став підписаний ще у лютому 2023 року Меморандум про стратегічне партнерство України та ЄС у сферах біометану, водню та інших синтетичних газів. В продовження даного Меморандуму в Україні вже було ухвалено відповідні зміни до законодавства, які дозволили, зокрема, митне оформлення та експорт українського біометану до ЄС. В липні 2024 року, Верховна Рада України прийняла Законопроєкт про нульову ставку екоподатку для біопаливних установок. Паралельно, на рівні держави ведеться робота з адаптації системи газорозподілу для транспортування біометану і з розробки необхідного для цього реєстру біометану.
Розвиток виробництва біопалива в Україні лише набиратиме обертів, оскільки український біоресурс є цікавий для ЄС, де, відповідно до RePowerEU, до 2030 року має вироблятись 35 млрд м3 біометану щорічно. Інвестиційна підтримка біопаливних проєктів вже задекларована на рівні низки міжнародних програм, зокрема Програми енергетичного партнерства Україна-Данія(UDEPP) та програми InnovateUkraine Україна-Велика Британія.
Ярослав Ковган, Виконавчий директор MCL: «Нарощення потужностей енергогенеруючих об’єктів з біогазу та біометану є вкрай важливим для України, оскільки це, по-перше, чисте і стале джерело енергії, по-друге, вклад в енергетичну незалежність держави, нову модель ринку природного газу і децентралізацію енергосистеми та, по-третє, підготовка промисловості і підприємств до запровадження механізму CBAM в Україні. Саме тому підтримка і супровід таких проєктів є пріоритетом, в тому числі, і нашої інженерно-екологічної команди».
Так, компанія MCL, зокрема, проводить комплексну оцінку впливу на довкілля (ОВД) для проєктів з виробництва біогазу та біометану. Планована діяльність з будівництва і експлуатації біогазових/біометанових об’єктів передбачає проходження ОВД відповідно до абзацу 2, ч. 8, п. 2, ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», згідно якого «об’єкти оброблення відходів з потужністю від 100 тонн і більше, які не є небезпечними, відносяться до І категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають проходженню процедури оцінки впливу на довкілля».
Чому біогазові/біометанові заводи можуть впливати на довкілля?
Біогазові заводи – це спеціалізовані об’єкти для виробництва біогазу, отриманого шляхом анаеробного ферментування органічних відходів, таких як сільськогосподарські залишки, харчові відходи та стічні води. Біогаз, який складається на 60-70% з метану, СО2 і невеликих кількостей інших газів, може використовуватися як джерело відновлюваної енергії для виробництва електрики та тепла або перероблятися на біометан, що є екологічною альтернативою природному газу. Згідно з дослідженням «Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року» від Інституту економіки та прогнозування НАН України, найбільший біоенергетичний потенціал України представлений такими видами біомаси з біогазу: біогаз із побічних продуктів АПК (гній і харчова промисловість), біогаз із полігонів ТПВ та біогаз із стічних вод.
Технологічний процес виробництва біогазу включає в себе:
Гіріна Олеся, еколог MCL: «Будівництво біогазових та біометанових станцій, а також подальший технологічний процес виробництва відповідного біопалива є таким, що може потенційно негативно впливати на навколишнє середовище. Як і будь-яка інша планована діяльність в сфері енергетики. Саме тому, процедура ОВД, на якій спеціалізується наша компанія, необхідна для передбачення і унеможливлення потенційного забруднення навколишнього середовища (повітря, води, ґрунту), втрати біорізноманіття і порушення життя громад від таких проєктів, а також задля впровадження відповідних стратегій управління потенційними ризиками та заходами з їх пом’якшення».
Після проходження ОВД та отримання позитивного Висновку, MCL продовжує підтримувати відповідні проєкти в частині моніторингу їх впливу на навколишнє середовище вже на етапі експлуатації.
Важливе законодавство для біоенергетичних проєктів
Окрім Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», MCL рекомендує девелоперам проєктів з біогазу та біометану брати до уваги положення наступних Законів:
Розвиток сектору в Україні
Біоенергетична асоціація України (UABIO) оцінює потенціал виробництва біогазу/біометану в Україні на рівні 21,8 млрд м3 на рік. Аналітичний центр DiXi Group, в свою чергу, стверджує, що за сприятливих умов виробництво біометану в Україні може сягнути 1 млрд кубометрів на рік у 2030 році, 4,5 млрд кубометрів на рік – у 2040 році та 20 млрд кубометрів на рік – у 2050 році.
____________
Компанія MCL спеціалізується на проведенні процедури оцінки впливу на довкілля для І та ІІ категорій видів планової діяльності та проведенні робіт з моніторингу впливу об’єктів на території планованої діяльності. Ми також надаємо повний спектр послуг із проєктування та отримання дозвільних документів, включно з дозволами на викиди забруднюючих речовин.