Санітарно-епідеміологічна оцінка умов інсоляції. Розрахунок інсоляції
Окрім води та повітря, джерелом життя на планеті виступає сонячна енергія. Достатній рівень тепла та світла забезпечує комфортне життя людини. Достатній рівень природнього освітлення впливає на здоров’я, самопочуття людей, адже при недостатньому рівні освітленості розмножуються бактерії в приміщеннях, що спричинює різноманітні захворювання. Показником, що оцінює достатність сонячного потоку та освітленості називається інсоляція. Інсоляція – це опромінення поверхонь, територій прямими сонячними променями.
Останнім часом в умовах щільності забудов спостерігається підвищення значення рівня інсоляції. Здійснювати контроль за нормативною тривалістю інсоляції необхідно при відводі земельної ділянки під майбутню забудову, на стадії проектування житлових районів, кварталів, реконструкції та ущільнення забудов. Особливо в умовах ущільнення забудов питання нормованої тривалості інсоляції має дотримуватися як для житлових приміщень новобудови, так і існуючих будинків, а також ігрових та спортивних майданчиків. В Україні рівень природньої та штучної освітленості житлових, громадських будівель та навчальних шкільних та дошкільних закладів регламентується санітарним нормами та правилами. Нормативно-правовим документом для розрахунку тривалості інсоляції служить ДСТУ-Н Б В.2.2-27:2010 «Настанова з розрахунку інсоляції об’єктів цивільного призначення».
Нормативна тривалість інсоляції має бути забезпечена для наступних об’єктів:
1 . не менше ніж 60% для готелів, гуртожитків та щонайменше для однієї житлової кімнати (одно-, дво-, трикімнатних квартир) та не менше ніж для двох житлових кімнат у чотири- та п’яти кімнатній квартирі;
Рівень та тривалість інсоляції залежить від географічного розташування: для північних країн тривалість цього значення вище, ніж для південних зон. Для України в теплу пору року в період з 22 березня по 22 вересня для житлових та прирівняних до житлових приміщень тривалість сонячного опромінення має становити не менше 2,5 годин на день. Відповідно до “Санитарных норм и правил обеспечения инсоляцией жилых и общественных зданий и территории жилой застройки”, а також санітарних правил та норм II-4-79 “Естественное и искусственное освещение” орієнтація громадських та житлових будівель, висота яких сягає 5 та більше поверхів, має здійснюватися враховуючи нормативні розрахунки тривалості інсоляції.
Санітарні умови інсоляції у дошкільних закладах затверджені в Наказі Міністерства охорони здоров’я №234 від 24 березня 2016 року «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних закладів». В обов’язковому порядку мають бути забезпечені природнім освітленням житлові кімнати, медичні кабінети та карантинні приміщення, приміщення для фізкультурно-оздоровчих та музичних занять, кімнати для роботи з комп’ютерною технікою. Оптимальною для вище зазначених приміщень тривалість інсоляції вважається не менше трьох годин на день (значення мінімального коефіцієнту природньої освітленості має бути не нижче ніж 1,5%). В таких приміщеннях дошкільних навчальних закладів як душові, басейні, туалети, роздягальні та комори не обов’язкове забезпечення рівня достатньої природньої освітленості. Керівник дошкільного навчального закладу має проводити лабораторний контроль рівня інсоляції мінімум один раз на рік. Для підтримання необхідного рівня природньої освітленості для ігрових та спортивних майданчиків необхідно розріджувати густі крони дерев.
Проведення санітарно-епідеміологічної оцінки умов інсоляції та освітленості, розрахунку інсоляції – послуга, що надається компанією MCL під час проектування об’єктів будівництва та обґрунтування відхилень від державних будівельних норм в розрізі санітарних правил та норм. Завдяки плідній багаторічній співпраці з Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМНУ, компанія MCL пропонує своїм клієнтам широкий спектр послуг у сфері санітарно-епідеміологічного регламентування та надає кваліфіковані послуги з проектування індивідуальних проектних рішень та їхнього застосування.