UA RU EN

Зміни регламенту енергетичної статистики

Зміни регламенту енергетичної статистики

Зміни регламенту енергетичної статистики

28 січня Європейська комісія прийняла поправку до регламенту енергетичної статистики. Положення набуде чинності через 20 днів після його опублікування, а саме у лютому. Метою є подальша підтримка Європейської зеленої угоди. Поправка надасть статистичні дані для моніторингу низки політичних ініціатив щодо декарбонізації європейської економіки (Енергетичний союз, пакет Fit for 55, Воднева стратегія, Ініціатива щодо батарей) та вперше буде доступна за 2022 рік.

З цією поправкою Євростат публікує нові та більш детальні високоякісні дані щодо:

  • Нових енергоносіїв, таких як водень, які відіграватимуть ключову роль у галузях, які важко декарбонізувати (наприклад, морський та повітряний транспорт). Ці нові статистичні дані будуть відрізняти «зелений» водень (вироблений з відновлюваної енергії) від водню, виробленого з нафти або газу, і включатиме дані для моніторингу того, як водень використовується в економіці.
  • Децентралізоване виробництво електроенергії для моніторингу дрібних виробників, таких як домогосподарства/фірми, які встановлюють власні сонячні фотоелектричні панелі на своїх дахах, або сільськогосподарські/лісгоспи, що виробляють власну електроенергію з біомаси або біогазу. Директива щодо відновлюваної енергії (ЄС) 2018/2001 заохочує малих споживачів відігравати активну роль на ринку енергії, стаючи її виробниками. Крім того, Управління енергетичним союзом та зміна клімату (ЄС) 2018/1999) включає зобов’язання щодо звітності щодо відновлюваної енергії, виробленої в будівлях.
  • Великі батареї, які стануть важливими для накопичення електроенергії та стабілізації майбутніх розумних мереж із високим рівнем проникнення відновлюваних джерел енергії (оскільки виробництво вітру чи сонця є змінним, і його вихід не можна точно налаштувати для задоволення попиту).
  • Додаткові відновлювані види палива – наприклад, детальні характеристики теплових насосів і ретельний моніторинг виробництва сонячних фотоелектричних панелей (PV), ідентифікація фотоелектричних систем на даху, класифікація виробництва відповідно до розміру фотоелектричних установок і збір даних про автономні фотоелектричні системи. Плани стійкості та відновлення, узгоджені в рамках Фонду стійкості та відновлення, спрямовують значне фінансування на енергоефективність та відновлювані джерела енергії в будівлях.
  • Нещодавно встановлені та виведені з експлуатації електричні потужності для моніторингу трансформації сектору виробництва електроенергії ЄС: вуглецеві електростанції (наприклад, вугілля) закриваються та замінюються на відновлювані електростанції (наприклад, сонячні фотоелектричні системи або вітрові).
  • Неенергетичне використання відновлюваних джерел енергії для заміни вуглецевих матеріалів новими та екологічно чистими продуктами на біологічній основі, такими як біохімічні речовини, біо-мастила для автомобільної промисловості або біоасфальт для доріг. Біозмастило складається щонайменше з 25% вмісту вуглецю на біологічній основі і використовується як гідравлічна рідина та трансмісійне масло для тракторів, промислове та морське трансмісійне масло, для велосипедних ланцюгів тощо. У біоасфальті: бітум замінюється лігніном, важливим компонентом рослин і дерев. В результаті будівництво доріг стає зеленішим, біогенний вуглець може довго зберігатися в дорогах, зменшується залежність від нафти.
  • Розбивка кінцевого споживання енергії у:
    • Секторі послуг, надаючи детальну інформацію про споживання енергії в таких секторах, як освіта, оптова та роздрібна торгівля, проживання, послуги харчування, діяльність лікарень та багато інших.
    • Для транспортної залізничної діяльності (метро, трамваїв, швидкісні та звичайні залізниці, вантажний та пасажирський транспорти) та автомобільний (важкі транспортні засоби, колективний транспорт, а також легкові та мікроавтобуси).
  • Споживання енергії в центрах обробки даних, яке різко зростає, необхідно контролювати, щоб розуміти вплив цифрової економіки на навколишнє середовище. Центри обробки даних є одним із основних елементів цифрової стратегії Європи, оскільки вони забезпечують базову інфраструктуру, необхідну для підтримки цифрового переходу.
  • Питоме кінцеве енергоспоживання в сільському та лісовому господарстві, необхідне для подальшої підтримки моніторингу Спільної аграрної політики.
  • Конкретні дані про втрати в мережі під час передачі та розподілу газу та електроенергії, перший крок до підвищення ефективності мережі відповідно до Директиви про енергоефективність (ЄС) 2018/2002.

Розрахункові енергетичні баланси будуть опубліковані через 6 місяців після кінця року на основі офіційних даних держав-членів, щоб підтримати аналіз перших тенденцій енергетичного ринку ЄС.