Якісні орнітологічні дослідження сприятимуть залученню інвестицій у вітроенергетику
Спеціалісти компанії MCL взяли участь у робочій нараді, яка була присвячена питанням організації моніторингу впливу вітрових електростанцій (ВЕС) на довкілля і, насамперед, на птахів та кажанів. Робоча нарада відбулася 21 травня 2019 року на території Новотроїцької ВЕС на Херсонщині.
Ініціатором проведення наради виступила Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА). В заході взяли участь провідні науковці-орнітологи, зокрема з інституту Зоології ім. Шмальгаузена НАНУ, міжвідомчої Азово-Чорноморської орнітологічної станції, біосферного заповідника Асканія-Нова, інших наукових та дослідницьких установ. Активно долучилися до обговорення проблематики представники девелоперів та консалтингових компаній, співробітники Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської ОДА, громадські активісти.
Учасники наради звернули увагу на те, що в Україні досі немає чітких, закріплених в законодавстві, методичних вимог до проведення моніторингу на стадіях проектування, будівництва та експлуатації ВЕС. На сьогоднішній день, підходи до проведення орнітологічних досліджень для різних проектів з будівництва ВЕС суттєво різняться, що може стати приводом для зауважень з боку державних та контролюючих органів і, відповідно, затримок в реалізації проекту.
Учасники наради підтримали думку про необхідність розробки національної методології моніторингу впливу ВЕС на орнітологічну фауну. На нараді було прийнято рішення про створення Робочої групи для розробки рекомендацій по впровадженню сучасних технологій оцінки та моніторингу природних комплексів на територіях ВЕС.
Директор компанії MCL Микола Герасименко відзначив, що значна кількість проектів ВЕС в Україні реалізується за рахунок іноземного кредитного капіталу. Нові проекти з будівництва потужних ВЕС активно підтримуються Європейським банком реконструкції та розвитку. Іноземним інвесторам потрібне підтвердження, що орнітологічні дослідження проведені за зрозумілою і прийнятною для них методикою. Тому, розробка будь-якої національної методології повинна спиратись на найкращі світові практики, зокрема на так звану Шотландську методику. Якісний моніторинг лише сприятиме розвитку вітроенергетики в Україні, переконаний директор MCL.