Перспектива водневої енергетики в Україні
Для досягнення покращення кліматичних цілей, зокрема декарбонізації, все частіше згадується про впровадження та використання водню. На сьогодні воднева енергетика все ще залишається відносно інноваційним рішенням, проте такі країни як Японія, Південна Корея, Німеччина, Австралія вже мають затверджені Водневі Стратегії, багато інших країн працюють над її розробленням. Розвиток видобування енергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), великий запас водних ресурсів та близькість до країн ЄС робить Україну перспективною країною у впровадженні водневої енергетики. У квітні 2021 року для розробки Водневої стратегії України за співпраці підрозділів Європейської економічної комісії (ЄЕК) ООН та Уряду України, зокрема Міненергетики України, було створено два проєкти Дорожньої карти (з виробництва та використання водню в Україні та використання водню в Україні в автомобільному транспорті) та проєкт звіту про масштабну дію згідно з процедурою Стратегічної екологічної оцінки Дорожньої карти.
Цілями водневої стратегії України стане:
Також для впровадження водневої енергетики на ринку України наразі потрібно прийняти нормативно-правову базу та провести адаптацію законодавства до міжнародних вимог у сфері водневої енергетики, провести впровадження систем стандартизації на базі міжнародних стандартів та норм, метрологічного та сертифікаційного забезпечення.
Сьогодні Японія є однією з передових країн за рівнем розвитку водневих технологій. У 2020 році у містечку Наміє була запущена найбільша у світі станція з видобутку водню на сонячній енергії. Також разом з Австралією був запущений проєкт щодо виробництва і транспортування скрапленого водню морським шляхом. Для його виготовлення все ще використовують вугілля. Для того щоб водень можна було віднести до екологічно-чистого енергоресурсу, його мають виготовляти методом електролізу із застосуванням відновлювальних джерел енергії (ВДЕ).
У жовтні 2020 року між Україною та Німеччиною відбулися переговори щодо інтеграції водневих технологій в енергетичну систему України в рамках «Ініціативи зеленого водню для Європейського Зеленого курсу 2х40 ГВт». На найближче майбутнє в Україні планується будівництво 10 ГВт електролізерів. Оскільки процес виробництва, зберігання, транспортування та споживання має деякі ризики щодо безпеки, їх досвід роботи має допомогти Україні в реалізації перших пілотних проєктів з застосуванням провідних технологій.