UA RU EN

Спеціальний дозвіл на користування надрами

Спеціальний дозвіл на користування надрами

Надрокористування в Україні строго регулюються на державному рівні. Для користування надрами необхідно мати спеціальний дозвіл (ліцензію) на надра. Порядок надання дозволів на надрокористування регламентується постановою Кабінету Міністрів України №316 від 30 травня 2011 року. Спеціальний дозвіл на користування надрами – це офіційний документ, який дозволяє користуватися надрами, проводити геологічні вивчення та промислово-дослідницькі розробки родовищ корисних копалин, підземних вод, будувати та використовувати підземні конструкції для зберігання нафти та газу та, безпосередньо, здійснювати видобуток нафти та газу.

Загалом, спеціальні дозволи на користування надрами можна умовно поділити на дві групи:

  1. Дозволи на надрокористування, пов’язані з видобуванням корисних копалин;
  2. Дозволи на надрокористування, що не пов’язані з видобуванням корисних копалин.

До першої групи видів спеціальних дозволів на користування надрами належать дозволи на видобуток корисних копалин та геологічне вивчення надр і запасів мінеральних ресурсів.

Дозвіл на надра з метою геологічного вивчення буває двох видів: для геологічного вивчення (видається на термін до 3 років) та геологічного вивчення включно з промислово-дослідницькою розробкою (ДПР) родовищ корисних копалин (від 5 до 10 років). Дозвіл на геологічне вивчення корисних копалин місцевого значення дає право виключно на проведення геологічно-розвідувальних робіт, не на видобуток мінеральних ресурсів. Щоб здійснювати видобуток корисних копалин місцевого значення необхідно отримати дозвіл на видобування. Здійснювати видобування корисних копалин загальнодержавного значення, суб’єкт господарювання може маючи дозвіл на надра включно з промислово-дослідницькою розробкою родовищ корисних копалин.

Дозвіл на надра для видобутку корисних копалин видається суб’єкту господарювання терміном до 20 років, а на 30 років – для видобутку нафти й газу з континентального шельфу України. Але щоб отримати такий дозвіл, суб’єкт господарювання має надати інформацію про проведені вивчення геологічних запасів мінеральних ресурсів. І тільки за наявності таких документів видається дозвіл на надра з метою видобутку корисних копалин. Якщо ж відсутні дані про проведені геологічні вивчення, то необхідно спершу отримати дозвіл на геологічне вивчення для затвердження запасів мінеральних ресурсів в Державній комісії по запасах України.

До другої групи дозволів на користування надрами не пов’язаних з видобуванням корисних копалин належать будівництво та експлуатація підземних конструкцій та споруд для зберігання газу та нафти; розробкою геологічних територій з науковим, оздоровчим та культурним значенням; захоронення відходів та шкідливих речовин.

Процес отримання спеціального дозволу на користування надрами разом з проходженням всіх обов’язкових державних структур та служб, правильне оформлення пакету документів вимагає достатнього часу та знань, то краще це покласти на спеціалістів в сфері землекористування та користування надрами.

Завдяки багаторічній партнерській співпраці компанії MCL з профільними лабораторіями та науково-дослідницькими центрами такими як Національний Науковий Центр «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України» та ДП «Українська геологічна компанія» (правонаступник ДП «Північгеологія»), унікальний потенціал компанії MCL дозволяє проводити всі необхідні дослідження та підготовку документів для отримання спеціального дозволу на користування надрами.