Вимоги законного надрокористування
Згідно Кодексу України про надра, надра – це частина земної кори, що знаходиться під поверхнею суші та дном водних об’єктів і простягається до глибини придатної для геологічного освоєння та дослідження. Також, надра є власністю народу та доступні виключно для користування. Відповідно до статті 13 Кодексу про надра, підприємці, організації, установи, громадяни України, іноземні юридичні особи можуть бути користувачами надр, але для цього їм необхідно мати спеціальний дозвіл на користування надрами. Держгеонадра видають Дозволи на користування надрами переможцям аукціонів, та без проведення аукціонів окремим заявникам на користування надрами на стандартних умовах відповідно до умов чинного законодавства.
Порядок отримання спеціального дозволу на користування надрами затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами». Спеціальні дозволи на користування надрами необхідні для наступних видів користування надрами:
Заявник дозволу на користування надрами може отримати один дозвіл на один вид користування надрами в межах конкретної земельної ділянки. Але, якщо, заявник видобуває корисні копалини одного типу з декількох родовищ, розташованих близько одне до одного та за умови, що раціональність спільної розробки підтверджена рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин, то заявник може отримати один дозвіл на один тип корисних копалин для декількох родовищ. Також, варто зауважити, що в межах одного родовища може відбуватися геологічне вивчення та видобуток корисних копалин різних типів за декількома дозволами.
Термін дії дозволу на надра залежить від виду користування надрами. Тому для геологічного вивчення родовищ спеціальний дозвіл видається терміном на три роки, а для геологічного вивчення разом із дослідно-промисловою розробкою родовища – на п’ять років. На десять років видається дозвіл для геологічного вивчення нафтогазових родовищ з подальшою промисловою розробкою, а на 30 років – для видобування газу та нафти в межах континентального шельфу та морської зони України. Термін дії дозволу для будівництва та використання підземних споруд не призначених для видобутку корисних копалин становить двадцять років, а для будівництва та використання підземних споруд для зберігання нафти та газу – 50 років.
Спеціальне водокористування підземними водними об’єктами по своїй суті є надрокористуванням. Але згідно до частини 1 статті 23 Кодексу України про надра, землекористувачі та землевласники в межах виділених їм земельних ділянок мають право без гірничого відводу та спеціальних дозволів здійснювати видобуток корисних копалин місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземних вод (окрім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, але за умови, що обсяг видобутку підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Спеціалісти компанії MCL мають достатній досвід для належного оформлення всіх необхідних документів для отримання спеціального дозволу на користування надрами та повний супровід клієнта в проходженні всіх експертиз та перевірок в державних органах. Звернувшись до компанії MCL, Ви можете бути впевнені в якості виконаної роботи та належному оформленні необхідної документації для отримання дозволу на користування надрами в обумовлений термін.